[1907] [1908] [1909] [1910] [1911] [1912] [1913] [1914] [1920] [1921] [1922] [1923] [1924] [1925] [1926] [1927] [1928] [1929] [1930] [1931] [1932] [1933] [1934] [1935] [1936] [1937] [1938] [1939] [1947] [1948] [1949] [1950] [1951] [1952] [1953] [1954] [1955] [1956] [1957] [1958] [1959] [1960] [1961] [1962] [1963] [1964] [1965] [1966] [1967] [1968] [1969] [1970] [1971] [1972] [1973] [1974] [1975] [1976] [1977] [1978] [1979] [1980] [1981] [1982] [1983] [1984] [1985] [1986] [1987] [1988] [1989] [1990] [1991] [1992] [1993] [1994] [1995] [1996] [1997] [1998] [1999] [2000]

2000
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight 125cc
J. Dunlop Honda 4 107.14
Lightweight 250cc
J. Dunlop Honda 3 116.01
Lightweight 400cc
B. Richmond
Honda
3 104.13
Junior 600
D. Jefferies R6 Yamaha 4 119.33
Senior
D. Jefferies R1 Yamaha 6 121.95
TT Formula I
J. Dunlop VTR SP-1 Honda 6 120.99
Singles
J. McGuinness AMDM Chrysalis 4 109/63
Production TT
D. Jefferies R1 Yamaha 2 119.50
Sidecar F2 'A'
R. Fisher/R. Long Baker Honda 3 109.94
Sidecar F2 'B'
R. Fisher/R. Long Baker Honda 3 108.02

1999
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight 125cc I. Lougher Honda 4 107.43
Lightweight 250cc J. McGuiness Honda 4 116.79
Lightweight 400cc P. Williams Honda 4 109.01
Junior 600 J. Moodie 600 Honda 4 118.11
Senior D. Jefferies R1 Yamaha 6 121.27
TT Formula I D. Jefferies R1 Yamaha 4 121.35
Singles D. Morris BMW 4 110.56
Production TT D. Jefferies R1 Yamaha 3 119.50
Sidecar F2 'A' D. Molyneux/C. Hallam DMR Honda 3 111.90
Sidecar F2 'B' R. Fisher/R. Long DMR Honda 3 108.76

1998
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight 125cc R. Dunlop Honda 3 106.38
Lightweight 250cc J. Dunlop Honda 2 96.61
Junior 600 M. Rutter Honda 3 114.37
Senior 750cc I. Simpson RC45 Honda 6 119.79
TT Formula I I. Simpson RC45 Honda 4 118.74
Singles D. Morris BMW 3 107.48
Production TT J. Moodie CBR900 Honda 3 119.19
Sidecar F2 'A' NOT HELD
Sidecar F2 'B' D. Molyneux/D. Jewell DMR Honda 3 106.52

1997
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight 125cc I. Lougher Honda 4 107.89
Lightweight 250cc J. Dunlop Honda 4 115.59
Junior 600 I. Simpson Honda 4 118.41
Senior 750cc P. McCallen RC45 Honda 6 117.12
TT Formula I P. McCallen RC45 Honda 6 119.90
Singles D. Morris BMW 4 110.46
Production TT P. McCallen CBR900 Honda 2 117.12
Sidecar F2 'A' R. Hanks/P. Biggs Ireson 3 106.95
Sidecar F2 'B' R. Fisher/R. Long Baker 3 109.89

1996
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight 125cc J Dunlop Honda 2 106.33
Lightweight 250cc J. Dunlop Honda 4 115.31
Junior 600 P. McCallen Honda 3 117.65
Senior 750cc P. McCallen RC45 Honda 6 119.76
TT Formula I P. McCallen RC45 Honda 6 116.18
Singles J Moodie BIRD 684 Yamaha 2 108.19
Production TT P. McCallen CBR 900 Honda 3 117.32
Sidecar F2 'A' D Molyneux/P. Hill DMR 3 109.81
Sidecar F2 'B' D. Molyneux/P. Hill DMR 3 110.28

1995
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight 125cc M. Baldwin Honda 4 107.14
Lightweight 250cc J. Dunlop Honda 4 115.68
Junior 600 I. Duffus Honda 4 116.58
Senior 750cc J. Dunlop RC 45 Honda 6 119.11
TT Formula I P. McCallen RC45 Honda 6 117.84
Singles R Holden Ducati 4 110.78
Sidecar F2 'A' R. Fisher/B Hutchinson Yamaha 3 106.47
Sidecar F2 'B' R. Fisher/B Hutchinson Yamaha 3 107.58

1994
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc J. Dunlop Honda 4 105.74
Junior 250cc J. Dunlop Honda 4 114.67
Supersport 400 J. Moodie Yamaha 4 108.20
Supersport 600 I. Duffus Yamaha 4 115.30
Senior 750cc S. Hislop Honda 6 119.25
TT Formula I S. Hislop Honda 6 119.54
Singles TT J. Moodie Yamaha 4 111.29
Sidecar F2 'A' R. Fisher/M. Wynn Yamaha 3 105.71
Sidecar F2 'B' R. Fisher/M. Wynn Yamaha 3 103.39

1993
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc J. Dunlop Honda 4 107.26
Junior 350cc B. Reid Yamaha 4 115.14
Supersport 400 J. Moodie Yamaha 4 111.43
Supersport 600 J. Moodie Honda 4 115.06
Senior 750cc P. McCallen Honda 6 118.32
TT Formula I N. Jefferies Honda 6 118.15
Sidecar F2 'A' D. Molyneux/K. Ellison Yamaha 3 103.33
Sidecar F2 'B' D. Molyneux/K. Ellison Yamaha 3 103.16

1992
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc J. Dunlop Honda 4 106.49
Junior 350cc B. Reid Yamaha 4 115.13
Supersport 400 B. Reid Yamaha 4 110.50
Supersport 600 P. McCallen Honda 4 115.04
Senior 750cc S. Hislop Norton 6 121.28
TT Formula I P. McCallen Honda 6 119.80
Sidecar F2 'A' G. Bell/K. Cornbill Yamaha 3 101.50
Sidecar F2 'B' G. Bell/K. Cornbill Yamaha 3 101.49

1991
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc R. Dunlop Honda 4 103.68
Junior 350cc R. Dunlop Honda 4 114.89
Supersport 400 D. Leach Yamaha 4 105.49
Supersport 600 S. Hislop Honda 4 114.28
Senior 750cc S. Hislop Honda 6 121.09
TT Formula I S. Hislop Honda 6 121.00
Sidecar F2 'A' M. Boddice/D. Wells Honda 3 99.26
Sidecar F2 'B' M. Boddice/D. Wells Honda 3 99.27

1990
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc R. Dunlop Honda 3 103.41
Junior 350cc I. Lougher Yamaha 4 115.16
Supersport 400 D. Leach Yamaha 3 107.73
Supersport 600 B. Reid Yamaha 4 111.98
Senior 750cc C. Fogarty Honda 6 110.95
TT Formula I C. Fogarty Honda 6 118.35
Sidecar F2 'A' D. Saville/N. Roche Sabre 3 100.72
Sidecar F2 'B' D. Saville/N. Roche Sabre 2 100.17

1989
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc R. Dunlop Honda 2 102.56
Junior 350cc J. Rea Yamaha 4 112.12
Supersport 400 E. Laycock Suzuki 4 105.27
Supersport 600 S. Hislop Honda 4 112.58
Senior 1300cc S. Hislop Honda 6 118.23
TT Formula I S. Hislop Honda 6 119.36
Production 750cc C. Fogarty 750 Honda 4 114.68
Production 1300cc D. Leach 1000 Yamaha 4 115.61
Sidecar 1000cc 'A' D. Molyneux/C. Hardman Yamaha 3 104.56
Sidecar 1000cc 'B' M. Boddice/C. Birks Yamaha 3 107.17
Sidecar Overall D. Molyneux/C. Hardman Yamaha 6 104.91
Sidecar F2 'A' D. Saville/R. Crossley Sabre 3 98.15
Sidecar F2 'B' D. Saville/R. Crossley Sabre 3 98.56

1988
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc J. Dunlop Honda 4 111.87
Senior 1300cc J. Dunlop Honda 6 117.38
TT Formula I J. Dunlop Honda 6 118.54
Production 400cc B. Woodland 400 Yamaha 4 102.21
Productiom 600cc B. Morrison 600 Honda 4 108.42
Production 750cc S. Hislop 750 Honda 4 112.29
Production 1300cc D. Leach 1000 Yamaha 4 114.32
Sidecar 1000cc 'A' M. Boddice/C. Birks Yamaha 3 106.27
Sidecar 1000cc 'B' M. Boddice/C. Birks Yamaha 3 106.46
Sidecar Overall M. Boddice/C. Birks Yamaha 6 106.36
Sidecar F2 'A' M. Hamblin/R. Smith Yamaha 3 94.86
Sidecar F2 'B' D. Saville/D. Hall Sabre 3 96.46

1987
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc E. Laycock EMC 6 108.52
Senior 1300cc J. Dunlop Honda 4 99.85
TT Formula I J. Dunlop Honda 6 115.03
TT Formula II S. Hislop Yamaha 6 110.40
Production 400cc B. Woodland 400 Yamaha 3 102.98
Production 750cc G. Johnson 750 Yamaha 3 109.98
Sidecar 1000cc 'A' M. Boddice/D. Williams Yamaha 3 104.76
Sidecar 1000cc 'B' L. Burton/P. Cushnahan Yamaha 3 105.53
Sidecar Overall K. Howles/S. Pointer Yamaha 6 103.91
Sidecar F2 'A' D. Saville/D. Hall Sabre 3 96.49
Sidecar F2 'B' D. Saville/D. Hall Sabre 3 95.07

1986
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc S. Cull Honda 6 109.62
Junior 350cc D. Leach Yamaha 6 110.63
Senior 1000cc R. Burnett Honda 6 113.98
TT Formula I J. Dunlop Honda 6 112.96
TT Formula II B. Reid Yamaha 4 109.72
Production 400cc B. Woodland 400 Suzuki 3 99.82
Production 750cc P. Mellor 750 Suzuki 3 109.23
Production 1000cc T. Nation 1100 Suzuki 3 111.99
Sidecar 1000cc 'A' L. Burton/P. Cushnahan Yamaha 3 104.53
Sidecar 1000cc 'B' N. Rollason/D. Williams Barton Phoenix 3 103.81
Sidecar Overall W. Newman/E. Yarker Yamaha 6 103.26
Sidecar F2 'A' D. Saville/D. Hall Windle 3 95.77
Sidecar F2 'B' C. Hopper/N. Burgess Armstrong 3 92.77

1985
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc J. Dunlop Honda 6 109.91
Senior 1000cc J. Dunlop 750 Honda 6 113.69
TT Formula I J. Dunlop Honda 6 113.95
TT Formula II A. Rutter Ducati 6 107.79
Production 400cc M. Oxley 250 Honda 3 94.84
Production 750cc M. Grant 750 Suzuki 3 104.36
Production 1300cc G. Johnson 998 Honda 3 105.12
Sidecar 1000cc 'A' D. Hallam/J. Gibbard Yamaha 3 104.45
Sidecar 1000cc 'B' M. Boddice/C. Birks Yamaha 3 105.26
Sidecar Overall M. Boddice/C. Birks Yamaha 6 104.74
Sidecar F2 'A' D. Saville/D. Hall Derbyshire 3 93.08
Sidecar F2'B' B. Hodgkins/J. Parkins Yamaha 3 92.08

1984
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc G. McGregor EMC 6 109.57
Senior 500cc R. McElnea Suzuki 6 115.66
TT Formula I J. Dunlop Honda 6 111.68
TT Formula II G. McGregor Yamaha 4 108.78
Premier Classic R. McElnea Suzuki 6 116.12
Historic TT (350cc) S. Cull 350 Aermacchi 3 94.26
Historic TT (500cc) D. Roper 500 Matchless 3 96.11
Production 250cc P. Mellor 250 Yamaha 3 92.58
Production 750cc T. Nation 750 Honda 3 102.24
Production 1300cc G. Johnson 900 Kawasaki 3 105.28
Sidecar 1000cc 'A' M. Boddice/C. Birks Yamaha 3 103.97
Sidecar 1000cc 'B' S. Abbott/S. Smith Yamaha 3 105.29
Sidecar Overall S. Abbott/S. Smith Yamaha 6 104.01
Sidecar F2 'A' C. Pritchard/K. Morgan Yamaha 3 83.19
Sidecar F2 'B' B. Hodgkins/J. Parkins Yamaha 3 85.24

1983
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc C. Law EMC 6 108.09
Junior 350cc P. Mellor Yamaha 6 107.44
TT Formula I J. Dunlop Honda 6 114.03
TT Formula II A. Rutter Ducati 4 108.20
Senior Classic R. McElnea Suzuki 6 114.81
Sidecar 1000cc 'A' D. Greasley/S. Atkinson Yamaha 3 104.25
Sidecar 1000cc 'B' M. Boddice/C.Birks Yamaha 3 105.11
Sidecar Overall N. Edwards/B. Marris Yamaha 6 103.64

1982
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc C. Law Waddon Ehrlich 6 105.32
Junior 350cc A.T. Rutter Yamaha 6 108.58
Senior 500cc N. Brown Suzuki 6 110.98
Classic 1000cc D. Ireland Suzuki 6 109.21
TT Formula I R. Haslam Honda 6 113.33
TT Formula II A. Rutter Ducati 4 108.05
TT Formula III G. Padgett Yamaha 4 96.17
Sidecar 1000cc 'A' T. Ireson/D. Williams Yamaha 3 106.29
Sidecar 1000cc 'B' J. Taylor/B. Johannson Yamaha 3 106.09
SidecarOverall R. Hanks/V. Biggs Yamaha 6 101.70

1981
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc S. Tonkin Armstrong CCM 6 106.21
Senior 500cc M. Grant Suzuki 6 106.14
Classic 1000cc G. Crosby Suzuki 6 113.58
TT Formula I G. Crosby Suzuki 6 111.81
TT Formula II A. Rutter Ducati 4 101.91
TT Formula III B. Smith Yamaha 4 99.66
Sidecar 1000cc 'A' J. Taylor/B. Johannson Yamaha 3 107.02
Sidecar 100cc 'B' J. Taylor/B. Johannson Yamaha 3 104.55
Sidecar Overall J. Taylor/B. Johannson Yamaha 6 107.02

1980
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc C. Williams Yamaha 4 102.22
Senior 500cc G. Crosby Suzuki 6 109.65
Classic 1000cc J. Dunlop Yamaha 6 112.72
TT Formula I M. Grant Honda 6 105.29
TT Formula II C. Williams Yamaha 4 96.24
TT Formula III B. Smith Yamaha 4 91.98
Sidecar 1000cc 'A' T. Ireson/C. Pollington Yamaha 3 98.13
Sidecar 1000cc 'B' J. Taylor/B. Johannson Yamaha 3 103.55
Sidecar Overall J. Taylor/B. Johannson Yamaha 6 103.55

1979
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc C. Williams Yamaha 6 105.13
Senior 500cc S.M.B. Hailwood Suzuki 6 111.75
Classic 1000cc A. George Honda 6 113.08
TT Formula I A. George Honda 6 110.57
TT Formula II A. Jackson Honda 4 101.55
TT Formula III B. Smith Yamaha 4 97.82
Sidecar 1000cc 'A' T. Ireson/C. Pollington Yamaha 3 102.14
Sidecar 1000cc 'B' T. Ireson/C. Pollington Yamaha 3 100.79
Sidecar Overall T. Ireson/C. Pollington Yamaha 6 102.14

1978
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc C. Mortimer Yamaha 6 100.70
Senior 500c T. Herron Suzuki 6 111.74
Classic 1000cc M. Grant Kawasaki 6 112.40
TT Formula I S.M.B. Hailwood Ducati 6 108.51
TT Formula II A. Jackson Honda 4 99.35
TT Formula III W.A. Smith Honda 4 94.47
Sidecar 1000cc 'A' D. Greasley/G. Russell Yamaha 3 101.75
Sidecar 1000cc 'B' R. Steinhausen/W. Kalauch Yamaha 3 93.67
Sidecar Overall J. Taylor/K. Arthur Yamaha 6 101.22

1977
Class Name Machine Laps Mph
Junior 250cc C. Williams Yamaha 3 99.62
Senior 500cc P. Read Suzuki 5 106.97
Classic 1000cc M. Grant Kawasaki 6 110.76
TT Formula I P. Read Honda 4 97.02
TT Formula II A. Jackson Honda 4 99.36
TT Formula III J. Kidson Honda 4 93.28
Jubilee Race J. Dunlop Yamaha 4 108.86
Sidecar 1000cc 'A' G. O'Dell/K. Arthur Yamaha 4 100.03
Sidecar 1000cc 'B' M. Hobson/S. Collins Yamaha 4 99.74

1976
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc T. Herron Yamaha 4 103.55
Junior 350cc C. Mortimer Yamaha 5 106.78
Senior 500cc T. Herron Yamaha 6 105.15
Classic 1000c J. Williams Suzuki 6 108.18
Production Machines B. Simpson/C. Mortimer 250 Yamaha 10 87.00
Sidecar 500cc R. Steinhausen/J. Huber Konig 3 96.42
Sidecar 1000cc M. Hobson/M. Burns Yamaha 3 97.77

1975
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc C. Mortimer Yamaha 4 101.78
Junior 350cc C. Williams Yamaha 5 104.38
Senior 500cc M. Grant Kawasakii 6 100.27
Classic 1000cc J. Williams Yamaha 6 105.33
Production Machines D. Croxford/A. George 748 Triumph 10 99.60
Sidecar 500cc R. Steinhausen/J. Huber Konig 3 95.94
Sidecar 1000cc S. Schauzu/W. Kalauch BMW 3 97.55

1974
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc C. Horton Yamaha 3 88.44
Lightweight 250cc C. Williams Yamaha 4 94.16
Junior 350cc A.T. Rutter Yamaha 5 104.44
Senior 500cc P. Carpenter Yamaha 6 96.99
Formula 750cc C. Mortimer Yamaha 6 100.52
Production 250cc M. Sharpe 247 Yamaha 4 86.95
Production 500cc K. Martin 492 Kawasaki 4 93.85
Production 750cc M. Grant 741 Triumph 4 99.72
Sidecar 500cc H. Luthringshauser/H. Hahn BMW 3 92.97
Sidecar 750cc S. Schauzu/W. Kalauch BMW 3 96.59

1973
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc T.H. Robb Yamaha 3 88.90
Lightweight 250cc C. Williams Yamaha 4 100.05
Junior 350cc A.T. Rutter Yamaha 5 101.99
Senior 500cc J. Findlay Suzuki 6 101.55
Formula 750cc P. Williams Norton 5 105.47
Production 250cc C. Williams 250 Yamaha 4 81.76
Productiom 500cc W.A. Smith 500 Honda 4 88.10
Production 750cc A. Jeffries 750 Triumph 4 95.62
Sidecar 500cc K. Enders/R. Englehardt BMW 3 94.93
Sidecar 750cc K. Enders/R. Englehardt BMW 3 93.01

1972
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc C. Mortimer Yamaha 3 87.49
Lightweight 250cc P.W. Read Yamaha 4 99.68
Junior 350cc G. Agostini MV 5 102.03
Senior 500cc G. Agostini MV 6 104.02
Formula 750cc R. Pickrell Triumph 5 104.23
Production 250cc J. Williams 250 Honda 4 85.32
Production 500cc S. Woods 500 Suzuki 4 92.20
Production 750cc R. Pickrell 750 Triumph 4 100.00
Sidecar 500cc S. Schauzu/W. Kalauch BMW 3 91.85
Sidecar 750cc S. Schauzu/W. Kalauch BMW 3 90.97

1971
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc C. Mortimer Yamaha 3 83.96
Lightweight 250cc P.W. Read Yamaha 4 98.02
Junior 350cc A. Jeffries Yamsel 5 89.98
Senior 500cc G. Agostini MV 6 102.59
Formula 750cc A. Jeffries Triumph 3 102.85
Production 250cc B. Smith 250 Honda 4 84.14
Production 500cc J. Williams 500 Honda 4 91.04
Production 750cc R. Pickrell 750 Triumph 4 100.07
Sidecar 500cc S. Schauzu/W. Kalauch BMW 3 86.21
Sidecar 750cc G. Auerbacher/H. Hahn BMW 3 86.86

1970
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc D. Braun Suzuki 3 89.27
Lightweight 250cc K. Carruthers Yamaha 6 96.13
Junior 350cc G. Agostini MV 6 101.77
Senior 500cc G. Agostini MV 6 101.52
Production 250cc C. Mortimer 250 Ducati 5 84.87
Production 500cc F. Whiteway 500 Suzuki 5 89.94
Production 750cc M. Uphill 750 Triumph 5 97.71
Sidecar 500cc K. Enders/W. Kalauch BMW 3 92.93
Sidecar 750cc S. Schauzu/H. Schneider BMW 3 90.20
Sidecar 750cc T. Vinicombe/J. Flaxman BSA 3 85.85

1969
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc D.A. Simmonds Kawasaki 3 91.08
Lightweight 250cc K. Carruthers Benelli 6 95.95
Junior 350cc G. Agostini MV 6 101.81
Senior 500cc G. Agostini MV 6 104.75
Production 250cc A.M. Rogers 250 Ducati 3 83.79
Production 500cc W.G. Penny 500 Honda 3 88.18
Production 750cc M. Uphill 750 Triumph 3 99.99
Sidecar 500cc K. Enders/R. Englehardt BMW 3 92.48
Sidecar 750cc S. Schauzu/H. Schneider BMW 3 89.83

1968
Class Name Machine Laps Mph
50cc B. Smith Derbi 3 72.90
Lightweight 125cc P.W. Read Yamaha 3 99.12
Lightweight 250cc W.D. Ivy Yamaha 6 99.58
Junior 350cc G. Agostini MV 6 104.78
Senior 500cc G. Agostini MV 6 101.63
Production 250cc T.E. Burgess 250 Ossa 3 87.21
Production 500cc R. Knight 500 Triumph 3 90.09
Production 750cc R. Pickrell 750 Dunstall 3 98.13
Sidecar 500cc S. Schauzu/H. Schneider BMW 3 91.09
Sidecar 750cc T. Vinicombe/J. Flaxman BSA 3 85.85

1967
Class Name Machine Laps Mph
50cc S. Graham Suzuki 3 82.89
Lightweight 125cc P.W. Read Yamaha 3 97.48
Lightweight 250cc S.M.B. Hailwood Honda 6 103.07
Junior 350cc S.M.B. Hailwood Honda 6 104.68
Senior 500cc S.M.B. Hailwood Honda 6 105.62
Production 250cc W.A. Smith 250 Bultaco 3 88.63
Preoduction 500cc N. Kelly 500 Velocette 3 89.89
Production 750cc J. Hartle 750 Triumph 3 97.10
Sidecar 500cc S. Schauzu/H. Schneider BMW 3 90.96

1966
Class Name Machine Laps Mph
50cc R. Bryans Honda 3 85.66
Lightweight 125cc W.D. Ivy Yamaha 3 97.66
Lightweight 250cc S.M.B. Hailwood Honda 6 101.79
Junior 350cc G. Agostini MV 6 100.87
Senior 500cc S.M.B. Hailwood Honda 6 103.11
Sidecar 500cc F. Scheidegger/J. Robinson BMW 3 90.76

1965
Class Name Machine Laps Mph
50cc L. Taveri Honda 3 79.66
Lightweight 125cc P.W. Read Yamaha 3 94.28
Lightweight 250cc J. Redman Honda 6 97.19
Junior 350cc J. Redman Honda 6 100.72
Senior 500cc S.M.B. Hailwood MV 6 91.69
Sidecar 500cc M. Deubel/E. Horner BMW 3 90.57

1964
Class Name Machine Laps Mph
50cc H.R. Anderson Suzuki 3 80.64
Lightweight 125cc L. Taveri Honda 3 92.14
Lightweight 250cc J. Redman Honda 6 97.45
Junior 350cc J. Redman Honda 6 98.50
Senior 500cc S.M.B. Hailwood MV 6 100.95
Sidecar 500cc M. Deubel/E. Horner BMW 3 89.12

1963
Class Name Machine Laps Mph
50cc M. Itoh Suzuki 3 78.81
Lightweight 125cc H.R. Anderson Suzuki 3 89.27
Lightweight 250cc J. Redman Honda 6 94.85
Junior 350cc J. Redman Honda 6 94.91
Senior 500cc S.M.B. Hailwood MV 6 104.64
Sidecar 500cc F. Camathias/A. Herzig BMW 3 88.38

1962
Class Name Machine Laps Mph
50cc E. Degner Suzuki 3 75.12
Lightweight 125cc L. Taveri Honda 3 89.88
Lightweight 250cc D.W. Minter Honda 6 96.68
Junior 350cc S.M.B. Hailwood MV 6 99.59
Senior 500cc G. Hocking MV 6 103.51
Sidecar 500cc C. Vincent/E. Bliss BSA 3 83.57

1961
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc S.M.B. Hailwood Honda 3 88.23
Lightweight 250cc S.M.B. Hailwood Honda 5 98.38
Junior 350cc P.W. Read Norton 6 95.10
Senior 500cc S.M.B. Hailwood Norton 6 100.60
Sidecar 500cc M. Deubel/E. Horner BMW 3 87.65

1960
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc C. Ubbiali MV 3 85.60
Lightweight 250cc G. Hocking MV 5 93.64
Junior 350cc J. Hartle MV 6 96.70
Senior 500cc J. Surtees MV 6 102.44
Sidecar 500cc H. Fath/A. Wohlgemuth BMW 3 84.10

1959
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc T. Provini MV 10 74.06
* Lightweight 250cc T. Provini MV 10 77.77
Junior 350cc J. Surtees MV 7 95.38
Senior 500cc J. Surtees MV 7 87.94
Formula 1 350cc A. King AJS 3 94.66
Formula 1 500cc R. McIntyre Norton 3 97.77
* Sidecar 500cc W. Schneider/H. Strauss BMW 10 72.69
* Races on the Clypse Course

1958
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc C. Ubbiali MV 10 72.86
* Lightweight 250cc T. Provini MV 10 76.89
Junior 350cc J. Surtees MV 7 93.97
Senior 500cc J. Surtees MV 7 98.63
* Sidecar 500cc W. Schneider/H. Strauss BMW 10 73.01
* Races on the Clypse Course

1957
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc T. Provini Mondial 10 73.69
* Lightweight 250cc C.C. Sandford Mondial 10 75.80
Junior 350cc R. McIntyre Gilera 7 94.99
Senior 500cc R. McIntyre Gilera 8 98.99
* Sidecar 500cc F. Hillebrand/M. Grunwald BMW 10 71.89
* Races on the Clypse Course

1956
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc C. Ubbiali MV 9 69.13
* Lightweight 250cc C. Ubbiali MV 9 67.05
Junior 350cc T.K. Kavanagh Moto Guzzi 7 89.29
Senior 500cc J. Surtees MV 7 96.57
Junior Clubman's B.D. Codd BSA 3 82.02
Senior Clubman's B.D. Codd BSA 3 86.33
* Sidecar 500cc F. Hillebrand/M. Grunwald BMW *9 70.03
* Races on the Clypse Course

1955
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc C. Ubbiali MV 9 69.67
* Lightweight 250cc W.A. Lomas MV 9 71.37
Junior 350cc W.A. Lomas Moto Guzzi 7 92.33
Senior 500cc G.E. Duke Gilera 7 97.93
* Junior Clubman's J. Buchan BSA 9 68.23
* Senior Clubman's W.E. Dow BSA 9 70.73
* Sidecar 500cc W. Schneider/H. Strauss BMW 9 70.01
* Races on the Clypse Course

1954
Class Name Machine Laps Mph
* Lightweight 125cc R. Hollaus NSU 10 69.57
Lightweight 250cc W. Haas NSU 3 90.88
Junior 350cc R.W. Coleman AJS 5 91.51
Senior 500cc W.R. Amm Norton 4 88.12
Junior Clubman's P. Palmer BSA 4 81.83
Senior Clubman's A. King BSA 4 85.76
* Sidecar 500cc E.S. Oliver/L. Nutt Norton 10 68.87
Races on the Clypse Course

1953
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc R.L. Graham MV 3 77.79
Lightweight 250cc F. Anderson Moto Guzzi 4 84.73
Junior 350cc W.R. Amm Norton 7 90.52
Senior 500cc W.R. Amm Norton 7 93.85
Junior Clubman's D.T. Powell BSA 4 80.17
Senior Clubman's R.D. Keeler Norton 3 84.14
1000cc Clubman's G.P. Douglas Vincent HRD 4 81.54

1952
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc C.C. Sandford MV 2 75.54
Lightweight 250cc F. Anderson Moto Guzzi 4 83.82
Junior 350cc G.E. Duke Norton 7 90.29
Senior 500cc H.R. Armstrong Norton 7 92.97
Junior Clubman's E. Housley BSA 4 78.92
Senior Clubman's B.J. Hargreaves Triumph 4 82.45

1951
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 125cc W.C. McCandless Mondial 2 74.85
Lightweight 250cc T.L. Wood Moto Guzzi 4 81.39
Junior 350cc G.E. Duke Norton 7 89.90
Senior 500cc G.E. Duke Norton 7 93.83
Junior Clubman's B.G. Purslow BSA 4 75.36
Senior Clubman's I.K. Arber Norton 4 79.70

1950
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc D. Ambrosini Benelli 7 78.08
Junior 350cc A.J. Bell Norton 7 86.33
Senior 500cc G.E. Duke Norton 7 92.27
Lightweight Clubman's F. Fletcher Excelsior 3 66.89
Junior Clubman's B.A. Jackson BSA 4 74.25
Senior Clubman's P.H. Carter Norton 4 75.60
1000cc Clubman's A. Phillip Vincent HRD 4 78.58

1949
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc M. Barrington Moto Guzzi 7 77.96
Junior 350cc F.L. Frith Velocette 7 83.15
Senior 500cc H.L. Daniell Norton 7 86.93
Lightweight Clubman's C.V. Taft Excelsior 2 68.10
Junior Clubman's H. Clarke BSA 3 75.81
Senior Clubman's G.E. Duke Norton 3 82.97
1000cc Clubman's D.G. Lashmar Vincent HRD 3 76.30

1948
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc M. Cann Moto Guzzi 7 75.18
Junior 350cc F.L. Frith Velocette 7 81.45
Senior 500cc A.J. Bell Norton 7 84.97
Lightweight Clubman's M.V. Lockwood Excelsior 3 64.93
Junior Clubman's R.J. Hazlehurst Velocette 4 70.33
Senior Clubman's J.D. Daniels Vincent HRD 4 80.51

1947
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc M. Barrington Moto Guzzi 7 73.22
Junior 350cc A.R. Foster Velocette 7 80.31
Senior 500cc H.L. Daniell Norton 7 82.81
Lightweight Clubman's W. McVeigh Triumph 3 65.30
Junior Clubman's D. Parkinson Norton 4 70.74
Senior Clubman's E.E. Briggs Norton 4 78.67

1939
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc E.A. Mellors Benelli 7 74.25
Junior 350cc S. Woods Velocette 7 83.19
Senior 500cc G. Meier BMW 7 89.38

1938
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc E. Kluge DKW 7 78.48
Junior 350cc S. Woods Velocette 7 84.08
Senior 500cc H.L. Daniell Norton 7 89.11

1937
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc O. Tenni Moto Guzzi 7 74.72
Junior 350cc J. Guthrie Norton 7 84.43
Senior 500cc F.L. Frith Norton 7 88.21

1936
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc A.R. Foster New Imperial 7 74.28
Junior 350cc F.L. Frith Norton 7 80.14
Senior 500cc J. Guthrie Norton 7 85.80

1935
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc S. Woods Moto Guzzi 7 71.56
Junior 350cc J. Guthrie Norton 7 79.14
Senior 500cc S. Woods Moto Guzzi 7 84.68

1934
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc J.H. Simpson Rudge 7 70.81
Junior 350cc J. Guthrie Norton 7 79.16
Senior 500cc J. Guthrie Norton 7 78.01

1933
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc S. Gleave Excelsior 7 71.59
Junior 350cc S. Woods Norton 7 78.08
Senior 500cc S. Woods Norton 7 81.04

1932
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc L.H. Davenport New Imperial 7 70.48
Junior 350cc S. Woods Norton 7 77.16
Senior 500cc S. Woods Norton 7 79.83

1931
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc G.W. Walker Rudge 7 68.98
Junior 350cc P. Hunt Norton 7 73.94
Senior 500cc P. Hunt Norton 7 77.90

1930
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc J. Guthrie AJS 7 64.71
Junior 350cc H.G. Tyrell-Smith Rudge Whitworth 7 71.08
Senior 500cc W.L. Handley Rudge Whitworth 7 74.24

1929
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc S.A. Crabtree Excelsior 7 63.87
Junior 350cc F.G. Hicks Velocette 7 69.71
Senior 500cc C.J.P. Dodson Sunbeam 7 72.05

1928
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc F.A. Longman OK Supreme 7 62.90
Junior 350cc A. Bennett Velocette 7 68.65
Senior 500cc C.J.P. Dodson Sunbeam 7 62.98

1927
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc W.L. Handley Rex-Acme 7 60.30
Junior 350cc F.W. Dixon HRD 7 67.19
Senior 500cc A. Bennett Norton 7 68.41

1926
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc C.W. Johnston Cotton 7 63.20
Junior 350cc A. Bennett Velocette 7 66.70
Senior 500cc S. Woods Norton 7 67.54

1925
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight W.L. Handley Rex-Acme 4 53.45
Lightweight 250cc E. Twemlow New Imperial 6 57.74
Junior 350cc W.L. Handley Rex-Acme 6 65.02
Senior 500cc H.R. Davies HRD 6 66.13
Sidecar 500cc L. Parker Douglas 4 55.22

1924
Class Name Machine Laps Mph
Ultra Lightweight J.A. Porter New Gerrard 3 51.20
Lightweight 250cc E. Twemlow New Imperial 6 55.44
Junior 350cc E. Twemlow New Imperial 6 55.67
Senior 500cc A. Bennett Norton 6 61.64
Sidecar 500cc G.H. Tucker Norton 4 51.31

1923
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc J.A. Porter New Gerrard 6 51.93
Junior 350cc S. Woods Cotton 6 55.73
Senior 500cc T.M. Sheard Douglas 6 55.55
Sidecar 500cc F.W. Dixon Douglas 3 53.15

1922
Class Name Machine Laps Mph
Lightweight 250cc G.S. Davison Levis 5 49.89
Junior 350cc T.M. Sheard AJS 5 54.75
Senior 500cc A. Bennett Sunbeam 6 58.31

1921
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc E. Williams AJS 5 52.11
Senior 500cc H.R. Davies AJS 6 54.49

1920
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc C. Williams AJS 5 40.74
Senior 500cc T.C. de la Hay Sunbeam 6 51.48

1914
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc E. Williams AJS 5 45.58
Senior 500cc C.G. Pullin Rudge 6 49.49

1913
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc H. Mason NUT 6 43.75
Senior 500cc H.O. Wood Scott 7 48.27

1912
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc W.H. Bashall Douglas 4 39.65
Senior 500cc F.A. Applebee Scott 5 48.69

1911
Class Name Machine Laps Mph
Junior 350cc P.J.Evans Humber 4 41.45
Senior 500cc O.C. Godfrey Indian 5 47.63

1910
Class Name Machine Laps Mph
Open C.R. Collier Matchless 10 50.63
RaceS on the Short Course (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)

1909
Class Name Machine Laps Mph
Open H.A. Collier Matchless 10 49.01
Races on the Short Course (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)

1908
Class Name Machine Laps Mph
Single Cylinder J. Marshall Triumph 10 40.40
Multi Cylinder H. Reed Dot Twin 10 38.50
Races on the Short Course (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)

1907
Class Name Machine Laps Mph
Single Cylinder C.R. Collier Matchless 10 38.22
Multi Cylinder H.R. Fowler Norton 10 36.22
Races on the Short Course (St Johns-Ballacraine-Kirk Michael-Peel-St Johns)